Koła łańcuchowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć
- Czym są koła łańcuchowe?
- Koła łańcuchowe – parametry i właściwości
- Rodzaje kół łańcuchowych
- Z czego i jak produkowane są koła łańcuchowe?
- Koła łańcuchowe – gdzie kupić?
- Koła łańcuchowe z gwarancją
Swoją ogromną popularność zawdzięczają nieskomplikowanej konstrukcji połączonej z nadzwyczajną trwałością. Koła łańcuchowe swój rodowód wywodzą z przekładni zębatych, znanych od tysięcy lat, kiedy to dwa koła zębate łącząc się, przenosiły napęd. Z czasem zrezygnowano z nadmiaru liczby kół na rzecz łańcuchów. Do czego służą koła zębate łańcuchowe? Czym różnią się względem siebie? Na co zwrócić uwagę przy doborze kół do konkretnego urządzenia? Podpowiadamy.
Czym są koła łańcuchowe?
Są to koła, na których obwodzie za pomocą obróbki skrawaniem tworzy się zęby. Obecnie produkcja kół jest szalenie wyspecjalizowana i precyzyjna. Dość powiedzieć, że w większości przypadków obrabiarki sterowane są numerycznie, przy czym w zależności od profilu zębów i materiału, z jakiego są wykonywane, stosuje się różne metody.
Koło łańcuchowe może być dostawcą energii, przekaźnikiem bądź odbiorcą. Ściślej mówiąc koło pełni dwie zasadnicze funkcje:
- Jest napinaczem.
Doprowadza do napięcia łańcucha w napędach silnikowych.
- Jest częścią systemu napędowego.
Przenosi napęd na układ mechaniczny.
Koło łańcuchowe jest kluczową częścią układu przeniesienia napędu. Znaleźć go można w maszynach rolniczych, budowlanych, dźwigach, pojazdach, podnośnikach, bramach, taśmach produkcyjnych itp. innymi słowy, otwiera, podnosi, przesuwa lub wprawia w ruch. W wielu przypadkach jest po prostu niezastąpione.
Koła łańcuchowe – parametry i właściwości
W miarę rozwoju technologicznego koła łańcuchowe jako części do maszyn przemysłowych stawały się coraz bardziej skomplikowane i wyspecjalizowane. W konsekwencji użytkownicy mają do wyboru nie tylko średnicę oraz sposób mocowania. Warto, by wiedzieli także coś więcej o parametrach geometrycznych.
Parametry kół i zębów:
- Liczba zębów;
- Średnica podziałowa;
- Średnica wierzchołkowa;
- Średnica stóp;
- Średnica okręgu przechodzącego przez dna wrębów;
- Średnica koła zasadniczego;
- Podziałka obwodowa;
- Podziałka zasadnicza;
- Moduł zęba;
- Szerokość zęba;
- Wysokość zęba, suma wysokości głowy i stopy zęba;
- Wysokość stopy zęba;
- Luz wierzchołkowy.
Oczywiście, powyższe zestawienie jest bardzo precyzyjne. To tylko dowodzi, że wybierając odpowiednie koło łańcuchowe, warto skorzystać z konsultacji doświadczonego sprzedawcy. W większości przypadków zastosowanie mają normy ujednolicające koła oraz zęby w celu dostosowania ich do istniejących już maszyn i urządzeń.
Z powyższego wynika, iż najczęściej wystarczy znać model, podziałkę, oraz zależną od niej liczbę zębów. Resztą powinien zająć się profesjonalista.
Najpopularniejsze modele kół łańcuchowych:
- Tarczowe;
- Hartowane;
- Nierdzewne;
- Z łożyskiem;
- Żeliwne;
- Z piastą.
Wszystkie dostosowane do współpracy z łańcuchami rolkowymi, zbudowanymi na przemian z ogniw wewnętrznych oraz zewnętrznych, wzbogaconych o dodatkową rolkę. Jej zadaniem jest obracanie się swobodne względem tulei umiejscowionej na sworzniu.
Przedstawiona lista nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Renomowany dostawca części do maszyn przemysłowych z pewnością zapewni swoim klientom koła łańcuchowe niestandardowe, przeznaczone do nietypowych urządzeń bądź zadań.
Rodzaje kół łańcuchowych
Wyznacznikiem rodzaju koła łańcuchowego jest jego konstrukcja. Główna linia podziału będzie przebiegała pomiędzy kołami z piastą i kołami pozbawionymi tego elementu.
Koła łańcuchowe z piastą
Dzięki montażowi piasty zawierającej w swoim wyposażeniu łożyska, koło łańcuchowe pracuje niezależnie od wałka. Ponadto koła tego typu znoszą znaczne obciążenia, nie ulegając przy tym uszkodzeniu. Stąd możliwość przekazania napędu z jednego koła na kilka łańcuchów.
Koła łańcuchowe z piastą:
- Jednorzędowe;
- Dwurzędowe;
- Trzyrzędowe.
Koła łańcuchowe bez piasty
Koło osadzone jest bezpośrednio na wałku. W tym celu wewnątrz wykonany jest otwór tolerowany bądź tuleje taper lock. Te ostatnie zyskują popularność jako tuleje stożkowe z cylindrycznym otworem uzupełnionym rowkiem pod wpust. Takie rozwiązanie ułatwia montaż i demontaż koła łańcuchowego, co znacznie przyspiesza ewentualne prace serwisowe.
Z czego i jak produkowane są koła łańcuchowe?
Koła łańcuchowe wykonywane są z materiału, zanim zostanie on utwardzony. Jak już była mowa, ich produkcja wymaga ogromnej precyzji. W przeciwnym wypadku zęby nie będą współdziałać z ogniwami łańcucha lub będą go niszczyć.
W pierwszej fazie okręgi są wytaczane, przy czym istotne jest utrzymanie tzw. wąskiej tolerancji wymiarowej. Z uwagi na powtarzalność obróbki oraz wymóg uzyskania małej chropowatości powierzchni, precyzyjną operację wytaczania przeprowadza maszyna CNC, czyli komputerowo sterowane urządzenie numeryczne (Computerized Numerical Control). Następnie półprodukt poddawany jest frezowaniu.
Metody obróbki kół zębatych łańcuchowych:
- Metoda kształtowa obróbki kół łańcuchowych zębatych;
- Obróbka obwiedniowa;
- Frezowanie koła zębatego ślimakowe;
- Metoda Gleasona;
- Metoda Fiat Mammano;
- Metodą Oerlikona;
- Dłutowanie kół zębatych metodą Fellowsa;
- Dłutowanie metodą Maaga.
I wiele innych. W efekcie uzyskuje się część składową przekładni łańcuchowej, której zasadę działania zna prawdopodobnie każdy posiadacz roweru bądź motocykla.
Rodzaje zębów w kołach łańcuchowych:
- łukowe;
- skośne;
- proste.
Równie wielką uwagę, jak w kontekście precyzji, producenci przykładają do materiałów, z jakich koła są wytwarzane. Nawiasem mówiąc, jest to poważny argument za tym, by nie nabywać produktów z nieznanego źródła, bądź imitacji kół znanych marek.
Koła łańcuchowe wykonywane są z:
- Stali węglowej o różnej klasie jakości;
- Stali stopowej;
- Żeliwa szarego, sferoidalnego niestopowego oraz czarnego perlicznego;
Zastosowanie niewłaściwego materiału spowoduje, że koło łańcuchowe nie spełni swoich zadań. Zęby szybko stracą swoje właściwości, wyszczerbią się, stracą ostrość krawędzi itp.
Stąd wniosek, że niska cena koła powinna budzić wątpliwości, a z pewnością będzie przyczyną przestoju. Awaria zwykle następuje bardzo szybko.
Ciekawostką może być fakt, że w niewielkich przekładniach łańcuchowych stosuje się kółka z tworzyw sztucznych.
Koła łańcuchowe – gdzie kupić?
Pytanie jest o tyle istotne, że na rynku występuje bardzo szeroki zakres cenowy kół łańcuchowych. Z czego to wynika?
Kilkakrotnie już w publikacji była mowa o materiałach, z jakich produkowane są koła łańcuchowe. Warto pamiętać, że dobór stopu nie jest przypadkiem. Został poprzedzony często wieloletnimi badaniami jakościowymi.
Renomowany producent, budujący świadomość swojej marki nie pozwoli sobie na dopuszczenie do użytku kół niespełniających surowych norm krajowych i europejskich. Podobnie jest z dostawcami. Dystrybutor części maszyn nawiąże współpracę tylko z najlepszymi. Nie od dzisiaj wiadomo, że najskuteczniejszą reklamą jest klient usatysfakcjonowany.
Jest sprawą zrozumiałą, że staranność wykonania oraz sprawna i profesjonalna sprzedaż muszą powodować wzrost ceny. Jest jednak czynnik, który w pełni rekompensuje przedsiębiorcom wyższy koszt zakupu. Mianowicie, koła łańcuchowe uznanych marek są to części do maszyn przemysłowych, które najrzadziej ulegają uszkodzeniu. Oczywiście, mowa tutaj o poprawnej eksploatacji, zgodnej ze specyfikacją.
Jak to wygląda w przypadku tańszych produktów?
Od lat obserwuje się zalew rodzimego rynku wyrobami z Azji. Są znacznie tańsze, a przy okazji nietrwałe i niedokładne. Stal wykorzystana do ich produkcji jest miękka i podatna na korozję. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że za kilka bądź kilkanaście miesięcy producent zmieni nazwę lub lokalizację. Skutkiem tego klienci nie mają możliwości dochodzenia swoich praw konsumenckich, serwisu czy odszkodowania za uszkodzoną maszynę i przerwany ciąg produkcyjny.
Koła łańcuchowe z gwarancją
Profesjonalny dostawca nie ma powodów, by ukrywać informacje dotyczące oferowanego asortymentu. Ponadto, chlubi się kooperacją z godnymi zaufania partnerami.
Dzięki temu klient ma pełną świadomość tego, co nabywa, w jakiej jakości i cenie.
Informacje towarzyszące zakupowi:
- Dane sprzedawcy;
- Kraj pochodzenia;
- Dokument zapłaty;
- Dokument zakupu (faktura);
- Gwarancja;
- Specyfikacja produktu w języku polskim;
- Potwierdzenie zgodności z normami europejskimi.
- Certyfikat bezpieczeństwa.
Dodatkowo dostawca zapewnia klientowi opiekę techniczną, dąży do nawiązania kontaktu i pragnie utrzymać relacje biznesowe. Kolejnym sygnałem, że mamy do czynienia z solidną firmą jest np. strona internetowa, na której widnieje lista kooperantów, opisy zastosowanych technologii, a nawet historia przedsiębiorstwa z danymi kontaktowymi. Wystarczy opisać potrzeby w Twoim przedsiębiorstwie i jakie części do maszyn przemysłowych są niezbędne. Resztą zajmą się specjaliści.
Chcesz poznać naszą ofertę i zamówić części maszyn?
| Przejdź do sklepu
Główne zalety kół łańcuchowych to duża wytrzymałość na obciążenia, efektywne przenoszenie momentu obrotowego, odporność na wysokie temperatury i trudne warunki pracy oraz możliwość pracy w dużych prędkościach obrotowych. Są szeroko stosowane w różnych branżach, takich jak motoryzacja, przemysł ciężki, rolnictwo czy górnictwo.
Aby zadbać o trwałość i niezawodność kół łańcuchowych, powinno się regularnie kontrolować napięcie łańcucha, smarować go odpowiednimi środkami, unikać przeciążeń i nadmiernej prędkości obrotowej oraz chronić koła przed zanieczyszczeniami, takimi jak kurz i pył. Regularne czyszczenie i konserwacja kół łańcuchowych są bardzo ważne dla utrzymania ich optymalnej wydajności.