Jaką funkcję pełni koło łańcuchowe w napędzie łańcuchowym?
Napędy łańcuchowe należą do najpopularniejszych rodzajów układów przeniesienia napędu. Ich szerokie zastosowanie to wynik przede wszystkim wydajności, przystosowania do przenoszenia dużych obciążeń, oraz bezproblemowej konserwacji i serwisowania. Nie bez znaczenia jest też możliwość używania ich w trudnych warunkach – w kontakcie z wilgocią, wysokimi temperaturami lub promieniowaniem UV. Ta ostatnia cecha odróżnia je od działających podobnie napędów paskowych.
- Koła łańcuchowe – jaką pełnią funkcję w układach napędowych?
- Jak wybierać części maszyn? Koła łańcuchowe z piastą czy bez?
- Koła łańcuchowe – niezbędne części do maszyn przemysłowych
Kluczowym elementem tego typu napędu jest koło łańcuchowe. Różnorodność tych elementów jest tak duża, jak w przypadku całych napędów. To sprawia, że inwestorzy bez doświadczenia w budowie maszyn mogą mieć spore problemy z doborem odpowiedniego rozwiązania. Z myślą o nich przygotowaliśmy poradnik, w którym podpowiadamy, na jakie cechy i parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze kół łańcuchowych. Wyjaśniamy też, jakie funkcje pełnią one w łańcuchowych układach przeniesienia napędu.
Koła łańcuchowe – jaką pełnią funkcję w układach napędowych?
Jak już wspomnieliśmy, koła łańcuchowe mają ogromne znaczenie dla działania układów przeniesienia napędu. Systemy tego typu mogą być wyposażone w dwa lub więcej kół. W najprostszych układach występują dwa koła, z których jedno podaje napęd z silnika, a drugie odbiera go i przekazuje do dalszych elementów instalacji. W bardziej złożonych układach stosuje się dodatkowe koła służące do regulacji i utrzymania prawidłowego napięcia łańcucha.
Rozmiar koła – i, co za tym idzie, liczba zębów – ma również kluczowe znaczenie dla ustalenia przełożenia. Ta wartość, rozumiana jako stosunek prędkości kątowej wału napędzającego do prędkości kątowej wału napędzanego, ma decydujący wpływ na wydajność danego napędu.
Nowoczesne napędy z łańcuchami drabinkowymi znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki. Powszechnie znamy je z rowerów i motocykli, ale największe znaczenie mają one w przemyśle. Za ich pomocą przenosi się napęd w instalacjach pracujących m.in. w zakładach przetwórstwa spożywczego, obróbki metali lub produkcji materiałów budowlanych.
Jak wybierać części maszyn? Koła łańcuchowe z piastą czy bez?
Na rynku dostępne są najróżniejsze typy tych części maszyn. Jednym z najważniejszych sposobów podziału kół łańcuchowych jest ten skupiający się na obecności piasty, czyli elemencie umożliwiającym ruch obrotowy koła wokół osi wału. Który rodzaj kół w danym przypadku sprawdzi się najlepiej – z piastą czy bez? Koła łańcuchowe bez piasty obracają się wraz z wałem, w stosunku do niego pozostając nieruchomymi. Dzięki temu takie koła zębate sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest przeniesienie napędu dalej.
Z kolei koła łańcuchowe wyposażone w piastę, obracając się razem z wałem, pełnią funkcję stałego elementu układu. W takim przypadku są stosowane do prowadzenia linii łańcucha oraz regulacji napięcia. Są one bardzo odporne na duże obciążenia, a dostępność różnych wariantów (różniących się nie tylko wielkością i liczbą zębów, ale też liczbą rzędów – od 1 do 3) pozwala z łatwością dobrać odpowiednie koło do specyfiki danego układu i wymaganego przełożenia.
Koła łańcuchowe – niezbędne części do maszyn przemysłowych
Jak widać, koła tego typu pełnią w układach przenoszenia napędu kluczową funkcję. Nie tylko umożliwiają odbieranie i przekazywanie energii, ale też pozwalają ustawić wymagane przełożenie oraz kontrolować napięcie łańcucha. Nasza firma ma szeroką ofertą różnych typów wariantów – możecie państwo zapoznać się z nimi w zawierającym koła zębate katalogu.
Chcesz poznać naszą ofertę i zamówić części maszyn?
| Przejdź do sklepu
Koła łańcuchowe w układzie napędowym służą do przekazywania napędu z silnika do innych elementów maszyny. Pozwalają na regulację i utrzymanie prawidłowego napięcia łańcucha oraz mają wpływ na ustalenie przełożenia napędu.
Koła łańcuchowe efektywne odbieranie i przekazywanie energii napędowej, ustalanie odpowiedniego przełożenia oraz kontrolowanie napięcia łańcucha.
Koła bez piasty są stosowane, gdy napęd musi być przeniesiony dalej, natomiast koła z piastą służą do prowadzenia linii łańcucha i regulacji napięcia, są odporne na duże obciążenia i pozwalają na precyzyjne dopasowanie do potrzeb układu, więc wybór zależy od wymagań.