Tekst do uzupełnienia
  • Strona główna
  • Oferta
  • Aktualności
  • Katalogi
  • Konfiguratory
  • Obróbka CNC
  • O Firmie
  • Kontakt
  • SKLEP
  • Strona główna
  • Oferta
  • Aktualności
  • Katalogi
  • Konfiguratory
  • Obróbka CNC
  • O Firmie
  • Kontakt
  • SKLEP

Strona główna » Aktualności » Zastosowanie śrub trapezowych w przemyśle

Zastosowanie śrub trapezowych w przemyśle

śruba trapezowa, części maszyn atlantis
  • Czym są śruby trapezowe?
  • Dlaczego warto stosować śruby trapezowe?
  • Gdzie wykorzystuje się śruby trapezowe?

Nowoczesny i zaawansowany zakład przemysłowy składa się z wielu segmentów oraz specjalistycznych urządzeń. Każde ogniwo musi funkcjonować w sposób niezwykle precyzyjny i dokładny, co przekłada się na bezpieczeństwo i wydajność całego biznesu. W jaki sposób śruby trapezowe wpływają na optymalizację dostępnego parku maszynowego? Odpowiedzi w dzisiejszej publikacji!

Czym są śruby trapezowe?

Śruby trapezowe należą do kategorii części maszyn i odpowiadają za niezwykle ważne zadanie. Unikalny układ gwintów o charakterze trapezowym sprawia, że mechanizm obrotowy  doskonale sprawdza się podczas przenoszenia napędu we wszelkiego rodzaju narzędziach, machinach i urządzeniach stosowanych w przemyśle.

Opisywana forma konstrukcji używana jest w sytuacji, gdy praca przekładni wiąże się z dużymi wartościami obciążeń na obu kierunkach działania. Tego typu mechanizmy charakteryzują się również stosunkowo małą prędkością obrotową, a same instrumenty użytkowane są sporadycznie.

Bardzo istotnym aspektem jest również sam surowiec, wybrany do przygotowania tych części maszyn. Śruby trapezowe produkowane są z kilku gatunków materiału, a wybór odpowiedniej opcji powinien być uzależniony od przyszłych warunków pracy oraz indywidualnych potrzeb konsumenta.

Pierwszą kategorią jest stal niskowęglowa typu CK15, która charakteryzuje się sporą uniwersalnością zastosowania. Model dopasowuje się do wielu rodzajów stosowanych urządzeń, o czym świadczy również nader szeroki przedział dostępnych rozmiarów gwintu.

Kolejnym przykładem tworzywa jest stal węglowa konstrukcyjna C45 o nadzwyczaj wysokich parametrach wytrzymałości. Ostatnim wzorem jest stal nierdzewna, czyli materiał stosowany w wyjątkowo wyczerpujących okolicznościach funkcjonowania. Odpowiedni dobór klasy jest bardzo istotny dla zagwarantowania ergonomii i optymalizacji robót części maszyn, a w konsekwencji całego zakładu przemysłowego.

Dlaczego warto stosować śruby trapezowe?

Powodów jest naprawdę dużo. Sektor przemysłowy jest rentowny, gdy wykazuje ciągłość i efektywność realizowanych zadań. Właśnie dlatego należy dbać o doskonały stan techniczny oraz niezawodność rozwiązań technologicznych dla wszystkich części maszyn.

Rozbudowany park maszynowy oznacza także różnorodność zastosowanych mechanizmów. Funkcjonalny charakter śrub trapezowych umożliwia szybką i sprawną transformację ruchu obrotowego na liniowy, niezależnie od typu aparatury.

Co więcej, zakład przemysłowy to bardzo często niezwykle wymagające warunki pracy, a to przekłada się na eksploatację poszczególnych części maszyn. Niezawodność pracy śrub trapezowych gwarantowana jest przez podwójne zabezpieczenie. 

Wstępnym aspektem jest sama jakość stosowanych surowców, ale nie sposób zapomnieć o unikalnym mechanizmie produkcji. Wykorzystywana technologia polega na specjalnym walcowaniu pręta. Gwinty zostają wgniatane i formowane podczas obróbki plastycznej na zimno, co podnosi ich wytrzymałość nawet o 20%, w porównaniu do standardowych metod!

Połączenie parametrów sprawia,  że śruby trapezowe są oczywistym wyborem dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania części maszyn. Wybór tego rozwiązania jest inwestycją, która zapobiega kosztownym przestojom oraz awariom w postępowych zakładach produkcyjnych.

Gdzie wykorzystuje się śruby trapezowe?

Przedstawiona użyteczność elementów sprawia, że śruby trapezowe są obecne w wielu sektorach działalności. Rozległa praktyczność powoduje, że użytkownikami są lokalne warsztaty, pracownie i manufaktury, ale również rozbudowane zakłady przemysłowe o krajowym i globalnym zasięgu.
Właśnie dlatego śruby trapezowe są częścią wszelkiego rodzaju imadeł, podnośników gwintowych, przekładni trapezowych, pras śrubowych i hydraulicznych, walców, tokarek, obrabiarek CNC, a nawet drukarek 3D! Jest to dowód, że śruby trapezowe sprawdzają się w schematycznych, ale także pionierskich metodach produkcji.

Chcesz poznać naszą ofertę i zamówić części maszyn?

| Przejdź do sklepu

Jakie materiały są używane do produkcji śrub trapezowych?

Do produkcji śrub trapezowych stosuje się przede wszysstkim stal niskowęglową typu CK15, stal węglową konstrukcyjną C45 oraz stal nierdzewną.

Jak technologia produkcji wpływa na właściwości śrub trapezowych?

Technologia walcowania pręta na zimno, stosowana przy produkcji śrub trapezowych, podnosi ich wytrzymałość nawet o 20% w porównaniu do standardowych metod. W procesie tym gwinty są wgniatane i formowane podczas obróbki plastycznej, co zwiększa ich odporność na obciążenia.

Dlaczego warto stosować śruby trapezowe w zakładach przemysłowych?

Śruby trapezowe zapewniają niezawodność i efektywność realizowanych zadań dzięki swojej funkcjonalności, umożliwiając szybką transformację ruchu obrotowego na liniowy.

Partnerzy

logo APT, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo codex, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
tecnidea cidue logo, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
tecnamic logo, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
strongbelt logo, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
ruhrgetriebe logo, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
nachi logo, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo kukamet, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo motive, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo gechter, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo invertek drives, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo Dr. TRETTER, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo ComInTec, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo chiave, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo Alulineartechnik AG, partner Atlantis - części do maszyn
logo alaska, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
Uzupełnić tekst

ATLANTIS POWER TRANSMISSION
SP. Z O.O.

ul. Bartka Lasoty 13
47-400 Racibórz
NIP: 639-202-42-62

Tel. +48 32 417 02 68
Tel. +48 508 288 387

Biuro czynne: pon-pt 8:00 – 16:00
e-mail: sklep@atlantis-pt.pl

Reklamacje / zwroty

Polityka prywatności Wykonanie: Wertui sp. z o.o.