Zaciski szybkomocujące – prawidłowe prowadzenie obróbki lub montażu
Dociski szybkomocujące to urządzenia, których zadaniem jest stabilne zamocowanie przedmiotu, na którym wykonywana będzie praca do stołu lub w miejscu roboczym. Daje to możliwość prawidłowego i dokładnego prowadzenia spawania, obróbki, a także montażu.
Dociski szybkomocujące mają zastosowanie w pracach indywidualnych, na liniach produkcyjnych czy w różnego rodzaju warsztatach, halach montażowych i wszędzie tam, gdzie bardzo ważną rolę odgrywają precyzja oraz dokładność w obróbce, spawaniu i montażu. Do najważniejszych zadań, jakie wykonują dociski szybkomocujące, należy szybka, bezpieczna i łatwa zmiana formy wtryskowej. Stosując dociski szybkomocujące, mamy możliwość zmiany formy bez potrzeby odkręcania narzędzia od stołu maszyny wtryskowej. To z kolei bardzo skraca czas potrzebny na przezbrojenie maszyny. Zaciski szybkomocujące mają także zastosowanie do obróbki mechanicznej na różnego rodzaju maszynach. Atlantis to firma, która w swoim asortymencie posiada różnego rodzaju zaciski szybkomocujące oraz inne części maszyn.
Dociski ręczne
Ręczne zaciski szybkomocujące mają zastosowanie przede wszystkim jako części maszyn w przyrządach spawalniczych, ale także przy obróbce drewna, metalu, tworzyw sztucznych i w innych gałęzi przemysłu, w tym w przypadkach, gdy stosuje się maszyny CNC. Ręczne dociski szybkomocujące stosuje się również w warsztatach.
Ręczne dociski szybkomocujące występują w różnych typach:
- pionowe – dociski mocujące, stosuje się je m.in. do pracy przy obróbce CNC,
- poziome – stosuje się je do pracy oraz mocowania na płaszczyznach poziomych,
- suwakowe – działają na zasadzie dopych–dociąg, można je mocować do ścian,
- zaczepowe – możne ich używać do stosowania poziomego i pionowego, najważniejsze zadnie to przestawianie precyzyjne,
- zapięcia płaskie z pętlą lub sprężynowe – stosowane do szybkich zamknięć klap i pokryw,
- zespolone – dociski w postaci pras ręcznych, można stosować nawet do dużych obciążeń.
Dociski pneumatyczne
Dociski pneumatyczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Charakteryzują się wszelkimi zaletami docisków ręcznych, a ponadto umożliwiają obsługę wielu docisków w tym samym czasie. Bardzo dużą zaletą, jaką posiadają te części maszyn, jest możliwość jednoczesnej pracy kilku takich zacisków niezależnie od siebie. Dociski pneumatyczne mogą być uruchamiane przy użyciu sterowania maszynowego. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest możliwość obsługi jednego docisku pneumatycznego lub większej ich liczby z różnych miejsc.
Bardzo dużą zaletą docisków pneumatycznych jest zastosowanie w nich zasady dźwigni kolanowej. Sprawia to, że docisk taki pozostanie zamknięty nawet w przypadku braku powietrza. Ma to bardzo duże znaczenie ze względów praktycznych:
- zużycie powietrza pozostaje niewielkie w związku z wysokim przełożeniem końcowym,
- można uzyskać duży kąt rozwarcia dzięki odchyleniu docisku napinającego przy docisku pneumatycznym,
- można uzyskać optymalną siłę, a także układy ruchu.
Chwytaki pneumatyczne
Chwytak pneumatyczny to specyficzny rodzaj docisku pneumatycznego. Urządzenie to napędzane jest za pośrednictwem specjalnych cylindrów pneumatycznych albo nadmuchiwanej membrany. W chwytakach pneumatycznych przeniesienie napędu może być realizowane za pomocą:
- mechanizmu haka klinowego,
- mechanizmu zębatkowego,
- układu nożycowego,
- układu szczypcowego
Najważniejszym zastosowaniem chwytaków pneumatycznych jest unieruchomienie obiektu manipulowanego podczas jego transportu, by nie zmienił on swojego położenia. Mają zastosowanie m.in. do manipulatorów oraz robotów. Proces działania tego urządzenia może przebiegać wewnętrznie i zewnętrznie.