Śruby trapezowe i nakrętki trapezowe – do czego są wykorzystywane?
Chcąc przygotować układ przenoszący duże obciążenia w obu kierunkach, konieczne jest zastosowanie elementów, które umożliwią sprawne zamienianie ruchu obrotowego na postępowy. Służą do tego mechanizmy śrubowe wykorzystywane w wyjątkowo wymagających elementach części maszyn jak obrabiarki CNC, podnośniki gwintowe czy przekładnie trapezowe. By całość działała sprawnie, konieczne jest zastosowanie odpowiednich śrub i nakrętek trapezowych, dzięki którym układ będzie w stanie przenieść zadane obciążenie w określonym czasie przy zachowaniu odpowiednich norm bezpieczeństwa. Sprawdź, z czego wykonywane są śruby i nakrętki trapezowe oraz na co należy zwrócić uwagę podczas doboru tych elementów, by przygotowywany układ mógł działać z pełną sprawnością. Śruby trapezowe – podział i zastosowanie w mechanizmach gwintowych.
Śruby trapezowe i nakrętki trapezowe
Tak jak wszystkie części maszyn, śruby można podzielić na kilka rodzajów różniących się obszarem zastosowań czy materiałem wykonania, jednak kluczowym aspektem jest tutaj rodzaj zastosowanego gwintu. Śruby trapezowe wykorzystywane są powszechnie i można je spotkać nie tylko w skomplikowanych mechanizmach, których zadaniem jest przenoszenie dużych obciążeń, ale również zwykłych warsztatach. Skupmy się jednak na ich specjalistycznym zastosowaniu, ponieważ ich możliwości są naprawdę duże.
Przede wszystkim śruby trapezowe metryczne (symetryczne) są wykorzystywane częściej ze względu na swoją uniwersalność oraz możliwość pracy w obu kierunkach. To duża zaleta, która umożliwia mechanizmowi śrubowemu bycia częścią obrabiarki CNC (przemieszczania stołu roboczego) i z powodzeniem wykorzystuje się w przekładniach trapezowych. Ich samohamowność umożliwia precyzyjne prowadzenie ruchu części maszyn. Oczywiście, do poprawnego działania tej części maszyny wymagane są również nakrętki trapezowe, których wyróżnia się kilka rodzajów.
Przy okazji doboru śrub trapezowych warto pamiętać, że o ile dobrze sprawdzą się jako części maszyn mogących przenosić duże obciążenia, to ich maksymalna prędkość obrotowa, w jakiej mogą pracować, nie powinna przekraczać 300 obr/min. Te części maszyn mogą być wykonywane ze stali niskowęglowej CK15, stali węglowej konstrukcyjnej C45 lub stali nierdzewnej, która nadaje się do stosowania w trudnych warunkach środowiskowych (fabryki, przetwórnie, chłodnie).
Nakrętki trapezowe – o czym pamiętać przy ich doborze?
Drugim istotnym elementem mechanizmu śrubowego jest nakrętka trapezowa, która podobnie jak śruby trapezowe, dostępne są z lewym bądź prawym gwintem. W zależności od charakteru mechanizmu czy urządzenia nakrętki trapezowe dzieli się na kilka rodzajów:
- nakrętki trapezowe cylindryczne (stal automatowa lub brąz) świetnie nadają się do przenoszenia dużych obciążeń, jednak ich zastosowanie ograniczone jest do napędów o małych i średnich prędkościach;
- nakrętki trapezowe z kołnierzem (brąz) będą natomiast dobrym uzupełnieniem urządzeń pracujących przez cały czas;
- nakrętki trapezowe sześciokątne (stal) powszechnie stosuje się w układach z możliwością zmiany pozycji w napędach ręcznych, ale dobrze nadają się również do mocowania lub zaciskania.
Przy okazji doboru odpowiednich nakrętek trapezowych warto jest również zwrócić uwagę na środowisko, w jakich będą one pracować. Części maszyny pracujące pod naprawdę dużym obciążeniem wymagają regularnego smarowania, dlatego w takich sytuacjach dobrze jest zdecydować się nakrętki trapezowe wykonane z brązu, które mają doskonałe właściwości ślizgowe.