Śruby i nakrętki trapezowe – specyfikacja, rodzaje, zastosowanie
- Śruby trapezowe – specyfikacja
- Rodzaje śrub i nakrętek trapezowych
- Zastosowanie śrub trapezowych
- Śruby trapezowe – zalety
Śruby i nakrętki trapezowe to części maszyn, których nazwa wywodzi się od zastosowanego w nich gwintu trapezowego. To właśnie on pozwala przenosić znaczne obciążenia, dzięki czemu śruby trapezowe stosowane są jako element napędowy. Czym się charakteryzują? Jakie są ich rodzaje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Śruby trapezowe – specyfikacja
Jak wspomniano we wstępie śruby trapezowe to części maszyn stosowane w elementach przeniesienia napędu. Umożliwia to zastosowanie gwintu trapezowego, który zapewnia dużą dokładność pozycjonowania oraz pozwala przenosić bardzo duże obciążenia. Śruby trapezowe są wytwarzane przy zastosowaniu procesu walcowania precyzyjnego, co przekłada się na odpowiednie parametry ich pracy. Wymienić w tym przypadku należy przede wszystkim odpowiednie współczynniki tarcia, które wynikają z faktu, że pręt walcowany posiada gładką powierzchnię o doskonałych parametrach ślizgowych oraz antykorozyjnych. Proces wytwarzania śrub trapezowych sprawia również, że w czasie ich pracy nie dochodzi do uszkodzeń włókien śruby, a cały mechanizm zachowuje dłuższą żywotność nawet przy znacznych obciążeniach.
Śruby trapezowe to powszechnie stosowane części maszyn, które wytwarzane są z różnych materiałów. Do ich produkcji stosuje się bowiem zarówno stal węglową C15 oraz C45, jak i stal nierdzewną A2 oraz A4. Materiał, z którego wykonana została śruba przekłada się na jej parametry, a co za tym idzie możliwości zastosowania.
Rodzaje śrub i nakrętek trapezowych
Śruby trapezowe różnią się od siebie nie tylko materiałem, z którego zostały wykonane, ale również budową. Wyróżnia się bowiem śruby trapezowe metryczne (symetryczne) oraz niesymetryczne (pociągowe). Śruby trapezowe metryczne to uniwersalne rozwiązania, które umożliwiają pracę w obu kierunkach. Śruby trapezowe niesymetryczne umożliwiają natomiast wyłącznie jeden kierunek ruchu roboczego. Charakteryzuje je jednak znacznie wyższa sprawność w odniesieniu do śrub metrycznych, a co za tym idzie możliwość pracy ze znacznie większymi obciążeniami.
Nieodłącznym elementem śrub trapezowych są nakrętki trapezowe, które również należy dobrać odpowiednio do zastosowania. Wyróżnia się bowiem nakrętki trapezowe:
- cylindryczne, które umożliwiają przenoszenie dużych obciążeń. W ich przypadku jednak ograniczeniem jest możliwość zastosowania wyłącznie w napędach o małych i średnich prędkościach;
- z kołnierzem, które wykorzystywane są w przypadku urządzeń będących w ciągłej eksploatacji;
- sześciokątne, które stosuje się powszechnie w układach z możliwością zmiany pozycji w napędach ręcznych, ale mogą być również mocowane lub zaciskane.
Zastosowanie śrub trapezowych
Jak już wspomniano śruby trapezowe są istotnym elementem wielu maszyn i urządzeń. Stanowią bowiem podstawowy element przekładni trapezowych, a co za tym idzie są wykorzystywane jako części do maszyn przemysłowych, takich jak m.in. obrabiarki CNC, prasy śrubowe, czy podnośniki gwintowe. Śruby trapezowe stosowane są również w urządzeniach, które znajdują się na wyposażeniu praktycznie każdego domowego, czy profesjonalnego warsztatu, czego przykładem może być imadło (śruby trapezowe metryczne). Śruby trapezowe niesymetryczne znajdują natomiast zastosowanie w napędach eksploatowanych w sposób ciągły.
Śruby trapezowe – zalety
Do najważniejszych zalet śrub trapezowych należy z pewnością możliwość przenoszenia dużych obciążeń oraz różnorodność zastosowania. Wykorzystuje się je bowiem wszędzie tam, gdzie występuje konieczność zamiany ruchu obrotowego na liniowy. Atutem z pewnością jest także wytrzymałość oraz duża żywotność, co wynika z opisanego już wcześniej procesu wytwarzania tego rodzaju śrub, czyli walcowania precyzyjnego. Wśród zalet z pewnością należy wymienić także cenę, ponieważ w przypadku większości standardowych śrub trapezowych kształtuje się ona na poziomie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Oczywiście może być również znacznie wyższa i przekroczyć nawet tysiąc złotych, jednak dzieje się tak jedynie w przypadku najbardziej wyspecjalizowanych rozwiązań. Cena śruby trapezowej uzależniona jest bowiem od jej rodzaju, długości, średnicy oraz materiału, z którego została wykonana.
Podsumowując należy stwierdzić, że śruby trapezowe to części maszyn, które zapewniają ich prawidłowe działanie, odpowiadając za przenoszenie napędu. W związku z tym muszą charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością oraz dużą żywotnością.
Chcesz poznać naszą ofertę i zamówić części maszyn?
| Przejdź do sklepu
Śruby trapezowe są to elementy maszyn z gwintem trapezowym, które umożliwiają przenoszenie dużych obciążeń i charakteryzujące się dużą dokładnością pozycjonowania.
Mogą być śruby trapezowe metryczne (symetryczne) oraz niesymetryczne (pociągowe), które różnią się kierunkiem ruchu i sprawnością.
Śruby trapezowe są wykorzystywane w maszynach przemysłowych, takich jak prasy śrubowe, podnośniki czy obrabiarki CNC, ale także w warsztatach, np. w imadłach.