Na czym polega obróbka skrawaniem CNC?
- Obróbka skrawaniem CNC – co to jest?
- Na czym polega obróbka skrawaniem CNC?
- Jakie są etapy obróbki skrawaniem z wykorzystaniem maszyn sterowanych komputerowo?
- Sposoby obróbki skrawaniem CNC
- Obróbka skrawaniem CNC – zastosowanie w produkcji i przemyśle
- Jakie są zalety obróbki skrawaniem CNC?
- Obróbka skrawaniem CNC – podsumowanie
Obróbka skrawaniem to proces, wykorzystywany przez wiele zakładów przemysłowych i produkcyjnych. Może przebiegać w sposób ręczny, ręczno-maszynowy lub maszynowy. Obecnie coraz częściej wykorzystywane są w tym celu maszyny sterowane komputerowo, czyli obrabiarki CNC. Metoda ta odznacza się wyjątkową precyzyjnością i pozwala na wykonanie różnego rodzaju części maszyn, nawet tych bardzo skomplikowanych. Na czym dokładnie polega obróbka skrawaniem CNC? Jakie są jej zalety i zastosowanie? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!
Obróbka skrawaniem CNC – co to jest?
Obróbka skrawaniem polega na obróbce różnego rodzaju materiałów poprzez frezowanie, toczenie, wiercenie, gwintowanie, czy szlifowanie. Obecnie bardzo często wykorzystuje się w tym celu zaawansowane technologicznie narzędzia CNC. Skrót ten pochodzi z j. angielskiego (Computerized Numerical Control) i oznacza komputerowe sterowanie maszyn numerycznych. Metoda ta pozwala na niemal pełne zautomatyzowanie procesu produkcji. Odznacza się wyjątkową dokładnością, precyzyjnością, wydajnością oraz pozwala na wykonanie różnego rodzaju elementów, np. koła zębate, które mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, m.in. motoryzacji, rolnictwie, czy energetyce.
Na czym polega obróbka skrawaniem CNC?
Obróbka skrawaniem CNC ma na celu ukształtowanie danej części, tak aby nadać jej pożądaną postać, wymiary oraz powierzchnię. Przebiega to z wykorzystaniem narzędzi CNC o określonej geometrii, które są programowane według dokładnego projektu. Maszyny tego typu działają w pełni automatycznie, ale wymagają jednak ciągłej kontroli wyspecjalizowanego operatora. Poprzez wykorzystanie odpowiednich ruchów, narzędzia CNC, takie jak frezarki, czy tokarki, precyzyjnie usuwają nadmiar materiału, dzięki czemu powstaje idealnie zgodny z projektem produkt – często są to skomplikowane części maszyn, których ręczne wykonanie nie jest możliwe.
Jakie są etapy obróbki skrawaniem z wykorzystaniem maszyn sterowanych komputerowo?
Proces obróbki skrawaniem CNC przebiega w trzech podstawowych etapach, ale w zależności od rodzaju wykorzystywanego materiału, a także wielkości oraz stopnia zaawansowania określonej części, może się nieco różnić. Zawsze na początku konieczne jest jednak wykonanie dokładnego projektu danego elementu. Odbywa się to za pomocą odpowiedniego programu. Następnie stworzony projekt zostaje przeanalizowany przez specjalistów pod kątem prawidłowości. Kolejny krok to zaprogramowanie narzędzia sterowanego komputerowo poprzez staranne wprowadzenie danych zawartych w gotowym projekcie. Ostatni etap to wykonanie określonego projektu przez obróbkę CNC – wiórową bądź ścierną.
Sposoby obróbki skrawaniem CNC
W zależności od rodzaju wykonywanych części maszyn wykorzystuje się różne urządzenia. Najczęściej są to frezarki i tokarki. Frezarki to maszyny wyposażone w ostre narzędzia pracujące według ruchu obrotowego. Obrabiają one materiały, które wprowadzone zostają w ruch posuwowy. W ten sposób powstają elementy o różnym kształcie, np. koła łańcuchowe. Tokarki natomiast działają na podstawie ruchu prostoliniowego posuwowego, a materiał, nad którym pracuje maszyna, obraca się wokół własnej osi. Toczenie to rodzaj obróbki wykorzystywany do produkcji brył obrotowych, czyli elementów w kształcie kul, stożków i wałków. W celu uzyskania gładkich powierzchni wykonuje się ścieranie nadmiaru materiału przy użyciu szlifierki wyposażonej w ściernicę lub taśmę ścierną.
Obróbka skrawaniem CNC – zastosowanie w produkcji i przemyśle
Obróbka skrawaniem CNC ma szerokie zastosowanie w produkcji różnego rodzaju elementów dla wielu branż. W szczególności z tej metody czerpią gałęzie przemysłu, gdzie kluczowe znaczenie ma wyjątkowa precyzja wykonywanych fabrykantów. Są to m.in. lotnictwo, motoryzacja, medycyna, energetyka, czy przemysł elektroniczny. Obrabiarki CNC wykorzystywane są do produkcji elementów o różnych rozmiarach i kształtach. Cechują się także doskonałą powtarzalnością, dlatego stosuje się je do wykonywania prototypów, ale też całych serii produktów. Ponadto obróbka skrawaniem CNC doskonale nadaje się do produkcji zamienników ciężko dostępnych części maszyn – rozwiązanie to pozwala na uzyskanie rezultatów idealnie zgodnych z oryginałami. Można w ten sposób uzyskać precyzyjne elementy składowe silnika samochodu, które są już niedostępne na rynku.
Jakie są zalety obróbki skrawaniem CNC?
Komputerowe sterowanie obrabiarkami numerycznymi ma wiele zalet. Charakteryzuje się wysoką precyzją działania, dzięki czemu pozwalają na produkcję nawet bardzo skomplikowanych elementów. Dodatkowo odznacza się wydajnością, co pozwala znacznie obniżyć koszty produkcji. Raz wprowadzone dane można wykorzystywać wielokrotnie, dzięki czemu zyskujemy serię identycznych elementów, jak np. koła łańcuchowe. Metoda ta zrewolucjonizowała przemysł produkcji różnego rodzaju części maszyn i półfabrykatów dla wielu branż. Jest znacznie bardziej ekonomiczna i racjonalna niż ręczna obróbka.
Obróbka skrawaniem CNC – podsumowanie
Obróbka CNC przebiega przy użyciu maszyn numerycznych sterowanych komputerowo i polega na kształtowaniu określonych elementów wykonanych z różnego rodzaju materiałów. Proces ten składa się z kilku etapów – wykonania projektu, wprowadzenia danych do systemu oraz obróbki. Każdy z nich wymaga dokładności i starannego zaplanowania. Do najważniejszych zalet tej metody skrawania zalicza się wysoką precyzyjność i wydajność – z tego powodu wprowadza ją coraz więcej zakładów przemysłowych. Pozwala to na znacznie zmniejszenie kosztów produkcji i podniesienie jakości wytwarzanych części.
Masz pytania? Jesteś zainteresowany zakupem części do maszyn?
| Skontaktuj się z nami!
Obróbka skrawaniem CNC to zaawansowany proces produkcyjny, który wykorzystuje komputerowe sterowanie maszyn numerycznych do precyzyjnego kształtowania materiałów poprzez frezowanie, toczenie, wiercenie, gwintowanie czy szlifowanie
Do obróbki skrawaniem CNC najczęściej wykorzystuje się frezarki i tokarki CNC
Zaletami obróbki skrawaniem CNC są: wysoka precyzja i dokładność wykonania, wydajność procesu, możliwość wielokrotnego wykorzystania danych programowych do produkcji serii podobnych elementów, a także obniżenie kosztów produkcji przy jednoczesnym zwiększeniu jej jakości.