Koła zębate stożkowe: sekret efektywnego przenoszenia mocy
- Budowa przekładni stożkowych: najważniejsze elementy i materiały
- Rodzaje kół zębatych stożkowych. Porównanie różnych typów konstrukcji
- Zasada działania kół zębatych stożkowych. Czemu zawdzięczają efektywność przenoszenia mocy?
- Parametry techniczne kół zębatych stożkowych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
- Gdzie najczęściej używa się kół zębatych stożkowych? Zastosowania przemysłowe
Koła zębate stożkowe i wykorzystujące je przekładnie stożkowe są stosowane w wielu układach przeniesienia napędu. Ich specyficzna budowa i związane z nią właściwości umożliwiają ich w różnych gałęziach przemysłu. W tym nowym artykule wyjaśniamy, jak zbudowane są i jak działają przekładnie stożkowe oraz podpowiadamy, które parametry techniczne kół zębatych stożkowych mają największe znaczenie.
Budowa przekładni stożkowych: najważniejsze elementy i materiały
Przekładnie stożkowe składają się z dwóch kół zębatych, których zarysy tworzą powierzchnię stożków. Służą do przenoszenia momentu obrotowego między osiami ustawionymi względem siebie pod kątem prostym lub innym – w zależności od specyfiki danej aplikacji.
Standardowa przekładnia stożkowa składa się z następujących elementów:
- koło czynne (zębnik): przekazuje napęd z wału czynnego (napędowego) do drugiego koła, a następnie – wału napędzanego;
- koło bierne: odbierające napęd z pierwszego koła i przekazujące je do dalszych elementów układu;
- wały: ustawione pod kątem i osadzone na łożyskach.
Do produkcji kół zębatych stożkowych najczęściej stosuje się stal, żeliwo, aluminium, mosiądz, miedź oraz tworzywa sztuczne.
Rodzaje kół zębatych stożkowych. Porównanie różnych typów konstrukcji
W ofercie producentów tworzących części do maszyn przemysłowych dostępne są różne typy kół zębatych stożkowych. Poszczególne rodzaje różnią się między sobą konstrukcją oraz kształtem zębów i, co za tym idzie, sposobem działania. W grupującym koła zębate katalogu znajdziemy przede wszystkim:
- koło zębate stożkowe o zębach prostych: charakteryzują się zębami ułożonymi wzdłuż prostych linii, co jest najprostszym rodzajem konstrukcji. Są stosunkowo tanie w produkcji, ale mogą generować większy hałas podczas pracy;
- koło zębate stożkowe o zębach spiralnych (łukowych): zęby są ułożone wzdłuż łuków, co pozwala na bardziej płynne przekazywanie napędu i mniejsze tarcie. Dzięki temu są ciche i bardziej efektywne, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana, co wpływa na cenę;
Zasada działania kół zębatych stożkowych. Czemu zawdzięczają efektywność przenoszenia mocy?
Koła zębate stożkowe przenoszą moment obrotowy poprzez zazębiające się pod kątem zęby. Efektywność przenoszenia mocy jest uzależniona od kilku czynników, wśród których największe znaczenie mają:
- kąt styku zębów: powinien umożliwiać efektywne przenoszenie momentu obrotowego przy minimalnym tarciu;
- powierzchnia kontaktu: dzięki kształtowi zębów, koła stożkowe zapewniają dużą powierzchnię stylu, co umożliwia szerokie rozłożenie obciążenia;
- precyzja wykonania.
Parametry techniczne kół zębatych stożkowych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Przeglądając katalog kół zębatych, znajdziemy ich różne warianty. By mieć pewność, że przekładnia będzie pracować sprawnie i bezawaryjnie, przy wyborze tych części maszyn, należy zwrócić uwagę kilka parametrów technicznych:
- przełożenie: określa stosunek prędkości obrotowej między kołem napędzającym a kołem napędzanym. Powinno być dopasowane do specyfiki aplikacji – obciążeń, oczekiwanej prędkości i innych czynników;
- materiał: ze względu na dużą wytrzymałość i możliwość pracy pod dużymi obciążeniami, najczęściej spotykane są koła stalowe. Mosiądz, miedź i tworzywa sztuczne używane są przede wszystkim tam, gdzie oczekuje się odporności na korozję. Ten ostatni materiał na koła zębate nie wymaga ponadto smarowania;
- kąt i profil zębów: wpływa na efektywność przenoszenia napędu oraz poziom hałasu generowanego podczas pracy.
Gdzie najczęściej używa się kół zębatych stożkowych? Zastosowania przemysłowe
Koła zębate stożkowe znajdują zastosowanie tam, gdzie konieczne jest przeniesienie napędu pod kątem. Do ich najważniejszych zastosowań należy zaliczyć:
- przemysł motoryzacyjny: w przekładniach różnicowych w samochodach oraz we wkrętarkach i narzędziach elektrycznych na liniach montażowych;
- przemysł maszynowy: w obrabiarkach przekładnie stożkowe umożliwiają precyzyjne ustawienie i przenoszenie napędu.
Koła zębate stożkowe to ważny element wielu mechanizmów. Ich najważniejsze zalety to możliwość przeniesienia napędu pod kątem, efektywność i trwałość. Różnorodność ich typów umożliwia wykonanie przekładni idealnie dostosowanej do specyfiki konkretnej aplikacji.
Chcesz poznać naszą ofertę i zamówić części maszyn?
| Przejdź do sklepu
Przekładnie stożkowe działają poprzez zazębianie się kół zębatych ustawionych pod kątem, co umożliwia przenoszenie momentu obrotowego np. między prostopadłymi względem siebie wałami.
Koła zębate stożkowe produkuje się z materiałów takich jak stal, żeliwo, aluminium, mosiądz, miedź oraz tworzywa sztuczne.
Najważniejsze rodzaje kół zębatych stożkowych to koła proste i spiralne. Różnią się one kształtem zębów i sposobem przenoszenia napędu.