Koła zębate stożkowe. Czym się kierować przy zakupie?
- Przekładnie stożkowe – najważniejsze zastosowania
- Koła zębate stożkowe. Jak wybrać odpowiednie?
- Koła zębate do przekładni stożkowych – gdzie kupić?
Najbardziej charakterystyczną cechą przekładni stożkowych jest kształt zębów, tworzących formę właśnie stożka. To pozwala na zastosowanie układów o innym niż równoległym położeniu osi. Zazwyczaj są one ustawione prostopadle, ale specyfika stożkowych kół zębatych daje również możliwość osiągnięcia innych kątów. Funkcjonalność i wytrzymałość tego typu przekładni w największej mierze zależy od kół zębatych. O czym należy pamiętać przed zakupem? Kiedy ich użycie jest uzasadnione?
Przekładnie stożkowe – najważniejsze zastosowania
Możliwość stworzenia układów o różnych kątach, cicha praca, duża wytrzymałość na obciążenia oraz wysoka efektywność przeniesienia napędu sprawiają, że przekładnie zębate znajdują zastosowanie w różnych rodzajach maszyn. Są elementem linii produkcyjnych w wielu branżach – między innymi:
- farmaceutycznej;
- budowlanej;
- odzieżowej;
- rolniczej;
- odzieżowej.
Poza możliwością użycia w układach prostopadłych i kątowych, dużą zaletą przekładni stożkowych jest przystosowanie do pracy w mechanizmach różnicowych. Dzięki temu znajdują zastosowanie w maszynach, w których poszczególne wały pracują z różną prędkością
Stożkowe koła zębate występują nie tylko jako części do maszyn przemysłowych. Są też elementem wielu urządzeń, których używamy na co dzień. Mowa tu między innymi o wiertarkach i wkrętarkach, samochodach lub rowerach napędzanych wałem Cardana.
Koła zębate stożkowe. Jak wybrać odpowiednie?
Dobierając koła zębate stożkowe, szczególną uwagę należy zwrócić na przełożenie. To najważniejszy parametr przekładni i oznacza stosunek określonego parametru jednego koła napędowego do napędzanego. W zależności od tego, który parametr jest brany pod uwagę przy obliczaniu przełożenia, wyróżniamy:
- przełożenia geometryczne – obliczane na podstawie średnicy kół;
- przełożenia kinematyczne – będące stosunkiem prędkości (kątowej lub obrotowej) obu kół;
- przełożenia dynamiczne – tu kluczową wartością jest stosunek momentów obrotowych na obu kołach.
Koła stożkowe mogą pracować jedynie w ramach tego samego kompletu. Te tworzą różne przełożenia. Mogą one mieć wartość 1:1, 1:1,5, 1:2, 1:2,5, 1:3, 1:3,5 lub 1:4.
Dla wytrzymałości i wydajności przenoszenia napędu duże znaczenie ma też materiał, z którego wykonano koło zębate. Producenci tych elementów stosują różne materiały – między innymi żeliwo, staliwo, aluminium, mosiądz, miedź, tworzywa sztuczne oraz stale stopowe i niestopowe. Ze względu na najlepsze właściwości oraz wysoką wytrzymałość, szczególnie dużym uznaniem cieszą się te ostatnie – np. C 45.
Koła zębate do przekładni stożkowych – gdzie kupić?
Koła stożkowe, tak jak pozostałe części maszyn, muszą być idealnie dopasowane do specyfiki pracy danego układu – między innymi przenoszonych obciążeń i momentu obrotowego. By zapewnić bezproblemowe i wydajne działanie maszyny, wybór konkretnego rozwiązania należy skonsultować ze specjalistą w tej dziedzinie. Najlepszym wyjściem będzie zamówienie przekładni u sprawdzonego dostawcy, zapewniającego profesjonalne doradztwo przy doborze tego i pozostałych elementów układu przeniesienia napędu. Z oferty doświadczonej firmy o ugruntowanej pozycji na rynku warto skorzystać również ze względu na wysoką jakość sprzedawanych części.
Kupując koła do przekładni stożkowych i inne części w naszej firmie, macie państwo pewność, że otrzymacie nie zamienniki, a części oryginalne. Wszystkie koła zębate z katalogu Atlantis są wyprodukowane z zachowaniem najwyższych standardów i odpowiednio dobranych materiałów. Gwarantujemy też kompleksowe wsparcie w wyborze rozwiązań najlepiej dostosowanych do Państwa potrzeb.
Przekładnie stożkowe znajdują zastosowanie takich branżach jak: farmacja, budownictwo, odzież, rolnictwo, a także w urządzeniach codziennego użytku – wiertarkach, wkrętarkach, samochodach i rowerach.
Przy wyborze kół zębatych stożkowych należy zwrócić uwagę na przełożenie (geometryczne, kinematyczne lub dynamiczne), materiał wykonania oraz dopasowanie do specyfiki pracy układu.
Koła zębate do przekładni stożkowych najlepiej jest kupować u sprawdzonych dostawców, takich jak firma Atlantis, którzy oferują doradztwo specjalistyczne i gwarantują wysoką jakość oraz oryginalność części.