Koła zębate – o czym warto wiedzieć przed zakupem?
Każdy, kto potrzebuje kupić koła zębate, wie, jak ważnym elementem wielu układów są koła. Bez nich nie ma mowy o funkcjonowaniu przekładni zębatych czy sprzęgła. Przed zakupami warto jednak dowiedzieć się kilku istotnych kwestii związanych z kołami zębatymi.
Zakupu kół zębatych nie można porównać do prostego wyboru gwoździ, gdzie liczy się jedynie rozmiar. Na wybór właściwego koła zębatego składa się kilka czynników, które należy znać, zanim rozpoczniemy zakupy. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.
Podstawowe reguły doboru kół zębatych
W doborze kół zębatych najważniejszym aspektem jest precyzja. Dlatego dobrze jest wiedzieć dokładnie, jak zbudowane jest takie koło. Składa się z trzech elementów: z zębatego wieńca, piasty oraz łącznika. Ostatni z wymienionych nie zawsze musi pojawić się w budowie koła zębatego. Zdecydowanie rzadziej występuje w modelach o mniejszej średnicy, a także z małą liczbą zębów. Nazywa się je zębnikami. Nacięcie w takim kole występuje bezpośrednio na wale i tworzy z nim spójną konstrukcję.
Rodzaje kół zębatych
Koła zębate można podzielić ze względu na poszczególne parametry, np. liczbę zębów. Najbardziej powszechne są jednak dwa podstawowe podziały typów kół zębatych.
Ze względu na rodzaj zębów:
- koła zębate o zębach prostych,
- koła zębate o zębach kośnych,
- koła zębate o zębach skośnych – daszkowych,
- koła zębate o zębach łukowych.
Ze względu na kształt koła zębatego:
- koła zębate walcowe,
- koła zębate stożkowe.
Wybierając koła zębate, trzeba mieć na uwadze najdrobniejsze szczegóły. Takim jest np. rodzaj uzębienia. Koła walcowe oraz stożkowe dostępne są w wariantach z uzębieniem zewnętrznym albo wewnętrznym. Prowadzi to do kolejnego podziału. Ze względu na kształt wieńca koła wspomniane wcześniej typy można podzielić jeszcze na:
Koła walcowe:
- o zębach prostych,
- o zębach skośnych,
- o zębach daszkowych,
- o zębach łukowych.
Koła stożkowe:
- o zębach prostych,
- o zębach skośnych,
- o zębach łukowych.
Ponadto warto wspomnieć o konkretnych rodzajach, które mają zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, jak np. koła zębate pasowe. Używa się ich jako elementy budowy maszyn, systemów transportowych, w przemyśle ciężkim oraz lekkim. Koła zębate pasowe dostępne są w dwóch wariantach: o podziałce calowej (XL, L, H, XH), a także o podziałce metrycznej (T, AT i HTD). Dalszy podział może dotyczyć różnych sposobów wykonania. Jak widać na tym przykładzie, różnorodność kół zębatych jest spora, dlatego przygotowując się do zakupu, należy możliwie jak najszczegółowiej sprawdzić, jaki dokładnie typ koła jest potrzebny.
Materiały kół zębatych
Koła zębate często stanowią element konstrukcji maszyn produkcyjnych, które pracują przez długi czas z bardzo wysoką intensywnością. Z tego powodu do ich produkcji wykorzystuje się solidne materiały. Przez cały czas koło musi pracować z dużą precyzją, dlatego nie można dopuścić do sytuacji, w której dochodzi do wyłamania bądź wykruszenia zęba. Do produkcji kół zębatych wykorzystuje się takie materiały jak:
- stale węglowe zwykłej jakości,
- stale węglowe wyższej jakości,
- stale stopowe,
- żeliwa,
- tworzywo sztuczne.
Właściwa twardość uzyskiwana jest dopiero podczas obróbki termicznej oraz chemicznej. Znacznie rośnie wtedy zdolność do przenoszenia naprężeń w styku zazębienia. Jak widać, stworzenie wytrzymałego koła zębatego wymaga niemałej wiedzy i specjalnych technik. Dlatego szukając koła do wymiany, warto zwrócić się do fachowców, którzy pomogą dobrać optymalny produkt. Skontaktuj się z nami poprzez specjalny formularz, a nasi specjaliści doradzą ci najlepsze rozwiązanie.