Koła pasowe klinowe – rodzaje i zastosowanie
- Koła pasowe klinowe, budowa
- Typy kół pasowych klinowych
- Koła pasowe klinowe, zasada działania
- Koła pasowe klinowe, gdzie kupić?
Przekładnie pasowe są niezwykle skutecznym, a zarazem stosunkowo tanim elementem przekładni napędu. Ich zastosowanie nie wiąże się z dużym skomplikowaniem konstrukcyjnym, jednocześnie cechuje je ogromna wytrzymałość na obciążenia oraz wszechstronność zastosowań. Jednym z elementów przekładni są koła pasowe klinowe, których poprawny dobór do wykorzystywanych pasów stanowi o skuteczności całego urządzenia. W efekcie konstrukcja jest kompletna, co gwarantuje jak najlepsze wyniki pracy. Jak dobrać optymalne koła pasowe? Sprawdźmy.
Koła pasowe klinowe, budowa
W tym przypadku mamy do czynienia z kilkoma podstawowymi elementami budowy:
- Wieniec;
- Piasta;
- Ramion.
Odlewy kół poddaje się obróbce skrawaniem oraz termicznej. Dokładny szlif zapobiega powstawaniu drgań, a także niszczeniu pasa, natomiast hartowanie wzmacnia konstrukcję koła zwłaszcza w miejscach, w których styka się on z pasem transmisyjnym.
Koła pasowe klinowe produkowane są w dwóch wersjach. Pierwsza wyposażona jest w piastę do rozwiercenia, chodzi o otwór pilotażowy.
Druga wersja charakteryzuje się mocowaniem za pomocą tulei Taper Lock o średnicy otworu od 10 mm do 125 mm z wykonanym rowkiem wpustowym.
Typy kół pasowych klinowych:
- SPZ – średnica koła 50-630 mm, szer. 10 mm, na 1-6 rowków;
- SPA – średnica koła 63-800 mm, szer. 13 mm, na 1-6 rowków;
- SPB – średnica koła 100-1250 mm, szer. 17 mm, na 1-10 rowków;
- SPC – średnica koła 200-1250 mm, szer. 22 mm, na 2-12 rowków.
Powyższy podział kół pasowych klinowych wynika bezpośrednio z rodzaju pasa oraz uzasadnionego technologicznie sposobu przylegania klina pasa, który może przypominać trójkąt równoboczny ze ściętym wierzchołkiem lub trapez o stosunkowo wąskiej podstawie.
Koła pasowe klinowe, zasada działania
Przekładnie wymagają użycia dwóch kół pasowych klinowych, z których jedno będzie pełniło funkcję napędzającą, podczas kiedy drugie koło będzie odbiorcą energii (napędzane).
Zarówno przekrój pasa, jak i konfiguracja rowków wykonanych na wieńcu mają za zadania wytworzenie odpowiedniej siły tarcia zapobiegającej ślizganiu się pasa na kołach.
Jak widać, niezwykle istotna jest kompatybilność wszystkich elementów przekładni pasowej, co można uzyskać jedynie poprzez jednorodność źródeł zaopatrzenia. Części składowe mechanizmów dostępne w katalogach części maszyn są wzajemnie dopasowane pod kątem materiałowym, wytrzymałościowym i konstrukcyjnym.
Optymalny dobór pasa oraz koła pasowego klinowego sprawia, iż pas klinowy nie dotyka dna rowka lub rowków, ani nie wystaje ponad wieniec koła, a mimo to sprężenie cierne jest na wystarczającym poziomie, by uniknąć ewentualnych poślizgów. Tarcie oprócz obrotu kół jest głównym czynnikiem zapewniającym funkcjonowanie całego system przenoszenia napędu.
Warto przypomnieć, że pas powinien być odpowiednio napięty, a osie obrotu obu kół muszą zachowywać równoległość. W przeciwnym wypadku nastąpi przedwczesne zużywanie się wszystkich oddziałujących na siebie części składowych przekładni pasowej.
Poprawnie dobrane i zamontowane koła pasowe klinowe nie generują hałasu, a cały układ nie wykazuje tendencji bezwładnościowych.
Koła pasowe klinowe, gdzie kupić?
Wybierając dostawcę kół pasowych klinowych, dobrze jest położyć nacisk na spectrum działania firmy, jej zaplecze mechaniczne oraz portfolio świadczonych usług i asortymentu. Nasze przedsiębiorstwo zajmujące się profesjonalnie obsługą maszyn dają rękojmię, iż prezentowane przez nie elementy mechaniczne są wzajemnie dobrane, a konfiguracje przemyślane. W naszej ofercie znajdują się też pasy klinowe firm TECNAMIC i CODEX, które są antystatyczne, odporne na ścieranie oraz mają wysoką wytrzymałość cieplną.
Poszukujesz uznanego dostawcy części maszyn? Napisz lub zadzwoń. Resztę pozostaw ekspertom.