Koła łańcuchowe i koła zębate – wybieraj wyłącznie sprawdzone rozwiązania!
O tym, że każde urządzenie prędzej czy później odmówi posłuszeństwa, nie trzeba nikogo przekonywać. Doświadczeni producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę, zabezpieczając się przed tym, poprzez wcześniejsze zadbanie o serwis maszyn i urządzeń. Unikają w ten sposób kosztownych przestojów tym skuteczniej, że części do maszyn nabywają jedynie u sprawdzonych dostawców. Jak ustrzec się błędów serwisowych? Czy taniej zawsze znaczy lepiej? Nad tym zastanowimy się w poniższym artykule.
Części do maszyn z niewiadomego źródła
Wykonanie mechanizmu, części bądź nawet zespołu elementów mechanicznych nie stanowi dzisiaj większego problemu. Obrabiarki są ogólnie dostępne, a na rynkach wtórnych można je nabyć za niewiarygodnie niską cenę. Ponadto praktyczni Azjaci trzymają rękę na pulsie, zdając sobie sprawę z ogromnej chłonności rynku europejskiego, w tym także polskiego w zakresie szeroko rozumianego przemysłu. Zdolny ślusarz narzędziowy jest w stanie odtworzyć każdą część tylko na podstawie wzoru. Nie potrzebuje skomplikowanej dokumentacji, rysunków itp.
Innymi słowy, zdobycie praktycznie każdej części do każdej maszyny nie stanowi obecnie problemu. Kłopoty zaczynają się później, a są najczęściej wynikiem montażu części do maszyn pochodzących z niewiadomego źródła. Dlaczego tak się dzieje?
Trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że przemysł zajmujący się produkcją podrabianych części nie jest zainteresowany całym, złożonym procesem budowania świadomości marki. To w prostej linii prowadzi do zaniedbań technologicznych, materiałowych i prawnych. Oferowane części nie posiadają stosownych certyfikatów, specyfikacji oraz gwarancji.
Klienci pozbawieni są wszelkich praw konsumenckich, choćby dlatego, że nie istnieje konkretny podmiot, od którego takich praw można się domagać.
Nabyte pokątnie koła łańcuchowe na pierwszy rzut oka wydają się sprawne. O tym, że to podróbka dowiadujemy się dopiero w momencie ich pęknięcia. Sytuacja staje się dramatyczna, kiedy okazuje się, że szczątki takiej części uszkadzają kolejne podzespoły mechaniczne maszyny. A wszystko dlatego, że producent nie był zainteresowany dopełnieniem kosztownych norm metalurgicznych, oddając do użytku produkt niepełnowartościowy. Jest to jeden z powodów zadziwiająco niskiej ceny, która powinna budzić podejrzliwość co do źródła pochodzenia danej części.
Konkludując, solidny dostawca nie ma powodów, by ukrywać informacji na temat oferowanego produktu, wręcz przeciwnie. Wszystko, co dotyczy części uznanej marki, jest powodem do dumy, a każdy dokument jest natychmiast udostępniany.
Części do maszyn, informacje towarzyszące zakupowi:
- Dane sprzedawcy;
- Dokument zakupu (faktura);
- Dokument zapłaty;
- Kraj pochodzenia;
- Specyfikacja produktu w języku polskim;
- Gwarancja;
- Certyfikat bezpieczeństwa;
- Potwierdzenie zgodności z normami europejskimi.
Powyższe zestawienie należy potraktować ogólnie. Szczegóły mogą się różnić w zależności od produktu. Niezmienne jest to, że do każdej wymienionej informacji klienci mają pełne prawo.
Co w takim razie można zrobić, by uniknąć tego typu kłopotów? Czy przedsiębiorcy są bezsilni?
Części do maszyn tylko od sprawdzonego dostawcy
Szalenie trudne jest przeprowadzenie procedury odwoławczej i reklamacyjnej w przypadku nieznanych dostawców. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że jest niemożliwa.
Cóż zatem zrobić? Odpowiedź nasuwa się sama. Należy bezwzględnie unikać produktów, które nie mają pełnej i wiarygodnej dokumentacji technicznej. Oferta dostawcy powinna być jawna i w pełni zrozumiała, czego przykład możemy zobaczyć na https://atlantis-pt.com/kategoria/czesci-maszyn/.
Części do maszyn charakteryzują się nie tylko precyzją wykonania, równie ważny jest stop metalu, jego jakość, trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Nawet najprostsze napędy, w których stosuje się koła łańcuchowe, wymagają odpowiedniej dbałości materiałowej, co w znacznym stopniu wydłuża ich funkcjonalność, zapewnia ciągłość produkcji oraz podnosi poziom bezpieczeństwa operatorów maszyn.
Ostatnim istotnym sygnałem, że oto mamy do czynienia z solidnym partnerem biznesowym jest możliwość zapoznania się z historią firmy, listą ewentualnych kooperantów i współpracowników oraz opisem technologii stosowanych w przedsiębiorstwie.
Producent lub dostawca powinien dążyć do nawiązania kontaktu z klientem w celu nawiązania współpracy, konsultacji technicznej oraz przedstawienia swojej oferty. Nie jest rzadkością, że przedsiębiorcy chcieliby się zapytać o nietypowe śruby trapezowe, różniące się od standardowych gabarytami i materiałem, z jakiego zostały wykonane. Bezpośredni kontakt może spowodować możliwość zainicjowania skutecznej współpracy.
Szukasz części do maszyn? Napisz. Ciekawość to pierwszy stopień do… sukcesu.
Zakup części do maszyn z nieznanego źródła może wiązać się z ryzykiem montażu części, które nie spełniają norm technologicznych, materiałowych i prawnych. Takie części mogą więc nie posiadać odpowiednich certyfikatów ani gwarancji, co w przypadku awarii może prowadzić do uszkodzenia maszyny i braku możliwości reklamacyjnych.
Przy zakupie części do maszyn, powinieneś otrzymać takie rzeczy jak: dane sprzedawcy, dokument zakupu, informacje o kraju pochodzenia, specyfikację produktu w języku polskim, gwarancję, certyfikat bezpieczeństwa oraz potwierdzenie zgodności z normami UE.
Aby uniknąć problemów, należy nabywać części do maszyn tylko od sprawdzonych i wiarygodnych dostawców, takich jak firma Atlantis, którzy oferują pełną i transparentną dokumentację techniczną swoich produktów. Ważne jest również sprawdzenie jakości materiałów, z jakich wykonane są części, oraz potwierdzenie, że odpowiadają one wymaganiom technicznym i bezpieczeństwa.