Koła łańcuchowe – czym kierować się przy zakupie? Na co zwrócić uwagę?
- Koła łańcuchowe – czym są i jakie funkcje pełnią?
- Rodzaje kół łańcuchowych
- Na co zwrócić uwagę kupując koła łańcuchowe?
Koła łańcuchowe są kluczowymi elementami układu przeniesienia napędu w wielu maszynach, czy konstrukcjach. Jakie są ich rodzaje? Czym kierować się przy zakupie koła łańcuchowego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Koła łańcuchowe – czym są i jakie funkcje pełnią?
Jak wspomniano we wstępie koła łańcuchowe to części maszyn, które stanowią kluczowy element układu przeniesienia napędu. Pełnią bowiem dwie zasadnicze role, a mianowicie napinacza oraz części systemu napędowego. W pierwszym przypadku doprowadzają do napięcia łańcucha w napędach silnikowych. Koło łańcuchowe jako część systemu napędowego przenosi natomiast napęd na układ mechaniczny. Rozwój technologii sprawił, że łańcuchowe koła zębate stają się coraz bardziej skomplikowane. W związku z tym kluczowe dla nich stają się parametry takie, jak:
- liczba zębów;
- średnica podziałowa;
- średnica wierzchołkowa;
- średnica stóp;
- średnica okręgu przechodzącego przez dna wrębów;
- średnica koła zasadniczego;
- podziałka obwodowa;
- podziałka zasadnicza;
- moduł zęba;
- szerokość zęba;
- wysokość zęba, suma wysokości głowy i stopy zęba;
- wysokość stopy zęba;
- luz wierzchołkowy.
Rodzaje kół łańcuchowych
Koła łańcuchowe to części maszyn, które klasyfikuje się na podstawie ich konstrukcji. Pozwala to wyróżnić koła łańcuchowe z piastą oraz bez piasty. Koła łańcuchowe z piastą pracują niezależnie od wałka, co jest możliwe dzięki łożyskom wchodzącym w skład piasty. Warto również podkreślić, że umożliwiają one przenoszenie znacznych obciążeń bez ryzyka uszkodzenia. W efekcie możliwe jest przekazywanie napędu z jednego koła na kilka łańcuchów. Koła łańcuchowe z piastą można podzielić na jednorzędowe, dwurzędowe oraz trzyrzędowe. Koła łańcuchowe bez piasty są natomiast osadzone bezpośrednio na wałku, co wymaga wykonania otworu tolerowanego bądź zastosowania tulei taper lock. To ostatnie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że znacznie ułatwia i przyspiesza montaż oraz demontaż koła łańcuchowego. Taper lock to tuleje stożkowe z cylindrycznym otworem, który jest uzupełniony rowkiem pod wpust.
Koła łańcuchowe można klasyfikować nie tylko ze względu na ich konstrukcję, ale także rodzaj uzębienia. Warto bowiem mieć świadomość, że mogą one posiadać zęby proste, łukowe, lub skośne. Pełna oferta kół łańcuchowych znajduje się pod linkiem: koła zębate katalog.
Na co zwrócić uwagę kupując koła łańcuchowe?
Przy zakupie koła łańcuchowego należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, co pozwoli optymalnie dopasować je do zastosowania. Najważniejsza jest w tym przypadku konstrukcja koła oraz jego parametry, które zostały przedstawione w pierwszym akapicie. Warto bowiem mieć świadomość, że niewłaściwe dopasowanie koła może spowodować, że układ przeniesienia napędu nie będzie działał w prawidłowy sposób lub nawet zostanie uszkodzony. Istotne jest także to, z jakiego materiału zostało wykonane koło, ponieważ przekłada się to na jego trwałość. Koła łańcuchowe wytwarzane są obecnie ze stali węglowej o różnej klasie jakości, stali stopowej, bądź żeliwa szarego, sferoidalnego niestopowego oraz czarnego perlicznego. Zastosowanie odpowiedniego materiału jest bardzo ważne, ponieważ w innym przypadku koło szybko przestanie działać prawidłowo, co może być spowodowane np. wyszczerbieniem się zębów. Oczywiście istotna jest także jakość wykonania, w związku z czym warto kupować wyłącznie produkty renomowanych producentów. Podsumowując należy stwierdzić, że przy wyborze koła łańcuchowego należy kierować się przede wszystkim jego jakością oraz dopasowaniem do układu przenoszenia napędu. W efekcie można mieć pewność, że koło będzie pracowało właściwie oraz wykaże się długą żywotnością.