Tekst do uzupełnienia
  • Strona główna
  • Oferta
  • Aktualności
  • Katalogi
  • Konfiguratory
  • Obróbka CNC
  • O Firmie
  • Kontakt
  • SKLEP
  • Strona główna
  • Oferta
  • Aktualności
  • Katalogi
  • Konfiguratory
  • Obróbka CNC
  • O Firmie
  • Kontakt
  • SKLEP

Strona główna » Aktualności » Jak wybrać idealne sprzęgło kłowe dla Twojej maszyny?

Jak wybrać idealne sprzęgło kłowe dla Twojej maszyny?

części maszyn
  • Sprzęgło kłowe – działanie i budowa
  • Zastosowania sprzęgieł kłowych
  • Sprzęgła kłowe a sprzęgła zębate
  • Kłowe sprzęgła maszynowe – jak dobrać?

Sprzęgła należą do najważniejszych elementów układów przeniesienia napędu. Dzięki nim możliwe jest przeniesienie momentu obrotowego z wału czynnego (napędowego) na bierny (napędzany), a następnie na właściwe urządzenia. Zróżnicowanie budowy poszczególnych układów oraz warunków, w jakich pracują, wymusza zastosowanie różnych typów sprzęgieł. Jednym z nich – obok konstrukcji takich jak sprzęgła łubkowe czy sprzęgła oponowe – są sprzęgła kłowe. W nowym artykule wyjaśniamy, czym cechują się te części do maszyn przemysłowych i jak są one wykorzystywane.

Sprzęgło kłowe – działanie i budowa

Sprzęgło kłowe składa się z dwóch stalowych, żeliwnych lub aluminiowych piast, które są połączone elastycznym łącznikiem. Na powierzchni tych piast znajdują się charakterystyczne kły zazębiające się ze sobą i umożliwiające i tym samym przekazywanie napędu. Dzięki zaokrąglonym krawędziom kłów, sprzęgła kłowe mogą skutecznie kompensować brak osiowości między wałami bez powstawania nadmiernych nacisków.

Sprzęgła kłowe cechują się małymi rozmiarami i niewielką wagą. Mimo niskiego momentu bezwładności są w stanie przenosić wysokie momenty obrotowe. Efektywnie tłumią też drgania i redukują udary, dzięki czemu sprawdzają się w aplikacjach z nierównomierną pracą. W zależności od kąta nachylenia zębów, sprzęgła kłowe mogą pracować jako sztywne, przeciążeniowe lub jednokierunkowe.

Zastosowania sprzęgieł kłowych

Sprzęgła kłowe znajdują szerokie zastosowanie w różnych maszynach przemysłowych. Montaż tych części do maszyn przemysłowych zalecany jest między innymi w silnikach wysokoobrotowych, motoreduktorach, obrabiarkach CNC, systemach automatyki i hydrauliki siłowej, pompach, kompresorach i pakowarkach. Dobrze nadają się też do aplikacji wymagających wysokiej precyzji i niezawodności, efektywnego tłumienia drgań oraz kompensacja niewspółosiowości wałów.

Sprzęgło kłowe atlantis sprzęgła kłowe części maszyn
Sprzęgła kłowe
Sprzęgło Poliamid atlantis części do maszyn przemysłowych
Sprzęgła zębate

Sprzęgła kłowe a sprzęgła zębate

Podobieństwo nazw sprawia, że sprzęgła kłowe często są mylone z zębatymi. Oba rodzaje części maszyn znacznie jednak różnią się między sobą. Najważniejsza różnica tkwi w sposobie przenoszenia momentu obrotowego. W przypadku sprzęgieł kłowych napęd jest przekazywany przez zazębienie się kłów na dwóch współpracujących ze sobą tarczach. Sprzęgło zębate to rodzaj sprzęgła kompensacyjnego, które jest zdolne do kompensacji niewspółosiowości wałów.

Dzięki zaokrągleniu krawędzi kłów, sprzęgła kłowe cechują się ponadto lepszą kompensacją niewspółosiowości wałów. Sprzęgła zębate mają z kolei wyższą sztywność i przenosić wyższe momenty obrotowe. Ważną różnicą jest też to, że sprzęgła kłowe są mniejsze i lżejsze niż zębate.

Kłowe sprzęgła maszynowe – jak dobrać?

To, czy sprzęgło kłowe dobrze sprawdzi się w danej aplikacji, zależy od prawidłowego doboru tego elementu. Konstruktor układu powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest to, jaki moment obrotowy będzie ono przenosić. Znaczenie ma także prędkość obrotowa oraz moc silnika. Równie ważne są warunki pracy – zwłaszcza temperatura otoczenia, poziom wilgotności i ewentualne narażenie na działanie agresywnych substancji. Niektóre aplikacje wymagać będą ponadto zabezpieczenia przed przeciążeniami lub możliwości szybkiego rozłączenia napędu.

Jak widać, zastosowanie odpowiednio dobranego sprzęgła kłowego pozwala na zwiększenie efektywności i niezawodności maszyny. Ich specyfika umożliwia skuteczne przenoszenie momentu obrotowego przy jednoczesnej kompensacji niewspółosiowości wałów, co czyni je idealnym wyborem w przypadku różnych aplikacji.

Chcesz poznać naszą ofertę i zamówić części maszyn?

| Przejdź do sklepu

Jak działają sprzęgła kłowe?

Sprzęgła kłowe przenoszą ruch poprzez zazębienie się kłów znajdujących na dwóch piastach połączonych elastycznym łącznikiem. Zaokrąglone krawędzie kłów umożliwiają kompensację niewspółosiowości wałów, minimalizując nadmierne naciski. Dzięki temu sprzęgła tego typu skutecznie tłumią drgania i redukują udary.

Gdzie stosuje się sprzęgła kłowe?

Sprzęgła kłowe sprawdzają się w aplikacjach wymagających precyzji, niezawodności oraz efektywnego tłumienia drgań. Ich użycie jest też rekomendowane w systemach wymagających kompensacji niewspółosiowości wałów.

Jak dobrać sprzęgło kłowe?

Dobór sprzęgła kłowego powinien być uzależniony od przenoszonego momentu obrotowego, prędkości obrotowej oraz mocy silnika w danej aplikacji. Ważne są też cechy takie jak możliwość pracy w określonej temperaturze i wilgotności lub odporność na agresywne chemikalia.

Partnerzy

logo APT, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo codex, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
tecnidea cidue logo, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
tecnamic logo, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
strongbelt logo, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
ruhrgetriebe logo, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
nachi logo, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo kukamet, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo motive, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo gechter, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo invertek drives, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo Dr. TRETTER, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo ComInTec, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo chiave, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo Alulineartechnik AG, partner Atlantis - części do maszyn
logo alaska, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
Uzupełnić tekst

ATLANTIS POWER TRANSMISSION
SP. Z O.O.

ul. Bartka Lasoty 13
47-400 Racibórz
NIP: 639-202-42-62

Tel. +48 32 417 02 68
Tel. +48 508 288 387

Biuro czynne: pon-pt 8:00 – 16:00
e-mail: sklep@atlantis-pt.pl

Reklamacje / zwroty

Polityka prywatności Wykonanie: Wertui sp. z o.o.