Czym charakteryzują się koła pasowe zębate? Sprawdź gdzie znajdą zastosowanie
- Koła pasowe zębate – właściwości
- Koła pasowe zębate – na co zwrócić uwagę?
- Co należy uwzględnić dobierając koło pasowe zębate?
- Koła pasowe zębate – budowa
Przekładnie pasowe umożliwiają oddalenie osi napędzającej od osi odbierającej napęd na określoną odległość. W takim przypadku mowa jest o osi czynnej oraz osi biernej. Nie byłoby to możliwe bez zastosowania odpowiednich kół pasowych, pośród których niepoślednią funkcję pełnią koła pasowe zębate oraz pośredniczące pomiędzy nimi cięgna (pasy). Cechą charakterystyczną, uzasadniającą zastosowanie kół zębatych jest możliwość uzyskania znacznych prędkości bez utraty przyczepności pasa do kół.
Koła pasowe zębate – właściwości
Koła pasowe zębate utrzymują stały kontakt z pasem dzięki zastosowaniu odpowiednich profili na obu elementach. Zęby kół wraz z odpowiadającymi im wycięciami w cięgle wzajemnie się uzupełniają, zapobiegając tym samym poślizgowi pasa. Dodatkowo koła pasowe wyposażone są w burty (flansze) utrzymujące pas w osi.
Warunkiem koniecznym dla osiągnięcia tego efektu jest odpowiednie dobranie kół do profilu cięgła.
Koła pasowe zębate dostępne są w dwóch wersjach.
Typy kół pasowych zębatych:
- O podziałce calowej (XL, L, H, XH)
- O podziałce metrycznej (T, AT, HTD)
Wymagające warunki pracy kół pasowych zębatych, nakładają na producentów obowiązek dołożenia wielkiej staranności w kontekście precyzji wykonania, jak i doboru materiałów.
Piasty, wieńce oraz tarcze kół pasowych stale poddawane są ogromnym naprężeniom, a struktura zębów narażona jest na ścieranie.
W celu zapewnienia użytkownikom długotrwałej, wydajnej i bezawaryjnej eksploatacji, koła pasowe zębate poddawane są szczegółowej kontroli na każdym etapie produkcji.
Koła pasowe zębate – rodzaje:
- Koła zębate calowe;
- Koła zębate metryczne;
- Koła zębate metryczne pod pasy T i AT
- Koła zębate stożkowe;
- Koła modułowe.
W tej kategorii można umieścić także wałki zębate, które pełnią podobne funkcje.
Koła pasowe zębate – na co zwrócić uwagę?
Z doborem odpowiedniego koła pasowego zębatego wiąże się duża odpowiedzialność kupujących, którzy w żadnym wypadku nie powinni nabywać wyposażenia pochodzącego z niewiadomego źródła.
Warto w tym miejscu wspomnieć o zalewie części maszyn napływającym z Azji, które poza fizycznym podobieństwem nie mają wiele wspólnego z profesjonalnym sprzętem.
Wątpliwości budzi przede wszystkim dobór zastosowanych materiałów. Miękka stal i nieodpowiednio dobrane stopy dyskwalifikują części, jako pełnowartościowe elementy maszyn i urządzeń.
W efekcie użytkownik naraża się na częste awarie i serwisowanie, a w skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia całego mechanizmu czy nawet wypadku.
Pęknięcie koła pasowego bądź uszkodzenie zbyt miękkiej burty może narazić na uszczerbek na zdrowiu osoby obsługujące przekładnię. Niewłaściwe parametry wymiarowe z pewnością doprowadzą do uszkodzenia samego koła, jak i cięgła.
Uznani producenci ponoszą ogromne koszty badań technicznych oraz inwestują w najnowocześniejsze maszyny. Wszystko po to, by koła pasowe zębate spełniały oczekiwania odbiorców i były zgodne ze wszystkimi normami obowiązującymi w Polsce i Europie.
Niska cena nie powinna być zatem kryterium decydującym o nabyciu koła pasowego, a w każdym razie może stać się sygnałem ostrzegawczym.
Części maszyn, pochodzące od uznanych dostawców mogą być nieco droższe, jednak klienci zyskują w ten sposób pewność, że koła pasowe będą eksploatowane przez długi czas, bez potrzeby ich częstej wymiany.
Dobierając koło pasowe zębate, należy uwzględnić:
- Prędkość obrotów;
- Przełożenia przekładki;
- Materiał, z jakiego wykonane są poszczególne elementy koła;
- Wymagana wielkość koła pasowego;
- Dostępne metody montażu koła;
- Wymagana liczba zębów;
- Profil zębów;
- Dopuszczalna szerokość cięgła;
- Profil zębów pasa.
Przypominamy, iż niedopasowanie kół pasowych do prędkości obrotowej może spowodować wibracje, co w efekcie doprowadzi do szybszego zużycia wyposażenia.
Przełożeniem przekładki nazywamy stosunek liczby obrotów wykonywanych przez wał napędzający do liczby obrotów wału odbierającego napęd.
Koła pasowe zębate – budowa
Koła pasowe zębate, podobnie jak i inne części maszyn muszą spełniać określone kryteria predysponujące je do wykonywania swoich funkcji w trudnych warunkach. Z pewnością będą narażone na wpływ wilgoci, wahania temperatur, ścieranie, a w niektórych przypadkach nawet na oddziaływanie substancji żrących.
Elementy składowe kół pasowych zębatych:
- Piasta;
- Wieniec;
- Tarcza.
W celu zapewnienia im należytej, odporności i trwałości, koła wykonywane są z trzech podstawowych materiałów:
- Stale węglowe wysokiej jakości;
- Stale stopowe;
- Aluminium;
- Żeliwo szare, czarne perlityczne lub sferoidalne niestopowe.
Zęby koła uzyskują swoją twardość dzięki zastosowaniu obróbki cieplnej bądź cieplno-chemicznej. Te technologie zapewniają zębom zdolność do przenoszenia naprężeń w styku zazębienia z cięgłami.
Koła pasowe zębate – bezpłatne doradztwo
Dobór odpowiednich kół pasowych zębatych może wymagać konsultacji specjalistycznej. To jeszcze jeden argument przemawiający za nawiązaniem współpracy z doświadczoną firmą, zajmującą się dystrybucją i sprzedażą kół pasowych.
Chcesz poznać naszą ofertę i zamówić części maszyn?
| Przejdź do sklepu
Koła pasowe zębate charakteryzują się stałym kontaktem z pasem, co zapobiega poślizgowi pasa. Są wyposażone w burty utrzymujące pas w osi, a ich konstrukcja wymaga precyzyjnego dopasowania do profilu cięgła.
Przy wyborze koła pasowego zębatego należy uwzględnić prędkość obrotową, przełożenia przekładki, materiał wykonania, wymaganą wielkość koła, metodę montażu, liczbę zębów, profil zębów i dopuszczalną szerokość cięgła.
Do głównych rodzajów kół pasowych zębatych należą koła z podziałką calową (XL, L, H, XH) oraz metryczną (T, AT, HTD).