Tekst do uzupełnienia
  • Strona główna
  • Oferta
  • Aktualności
  • Katalogi
  • Konfiguratory
  • Obróbka CNC
  • O Firmie
  • Kontakt
  • SKLEP
  • Strona główna
  • Oferta
  • Aktualności
  • Katalogi
  • Konfiguratory
  • Obróbka CNC
  • O Firmie
  • Kontakt
  • SKLEP

Strona główna » Aktualności » Czym są koła zębate modułowe? Przykłady zastosowania w przemyśle

Czym są koła zębate modułowe? Przykłady zastosowania w przemyśle

koła zębate modułowe, koła o zębach prostych koła zębate walcowe o zębach prostych
  • Czym są koła zębate modułowe?
  • Koła zębate modułowe – rodzaje
  • Czym wyróżniają się koła zębate modułowe?
  • Zastosowanie kół zębatych modułowych w przemyśle

Koła zębate modułowe to elementy stosowane w mechanizmach przenoszenia ruchu, które są wykorzystywane w wielu maszynach i urządzeniach. Jakie są ich rodzaje? Gdzie wykorzystuje się je w przemyśle? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są koła zębate modułowe?

Koła zębate modułowe to potoczne określenie używane w kontekście kół zębatych walcowych o zębach prostych. Zbudowane są one z wieńca, zębów, a także piasty. Koła zębate tego typu umożliwiają przenoszenie ruchu liniowego za pomocą zębów dwóch współgrających ze sobą elementów (koła i listwy zębatej). Mogą również współpracować bezpośrednio ze sobą, służąc tym samym jako element przenoszący ruch obrotowy. Takie rozwiązania stosuje się między innymi w samochodach osobowych i ciężarowych, a także różnego rodzaju maszynach budowlanych i rolniczych. W silnikach spalinowych koła zębate modułowe przenoszą siłę napędową i zmianę momentu obrotowego do rozruchu z wału korbowego, a w zasadzie z jego tarczy z wieńcem na koła samochodu, co odbywa się poprzez skrzynię biegów.

Koła zębate modułowe – rodzaje

Koła zębate modułowe to części maszyn, które mogą występować w kilku rodzajach, a podstawowa klasyfikacja obejmuje koła zębate z piastą lub bez piasty (koła tarczowe). Bardzo ważnym parametrem jest również tytułowy moduł, według którego również klasyfikuje się koła zębate modułowe. W tym przypadku są to koła zębate oznaczone symbolami 1; 1,5; 2; 2,5; 3; 4; 5; 6 oraz 8, co pozwala dopasować wielkość modułu do danego mechanizmu przenoszenia ruchu. Jest to bardzo istotne, ponieważ prawidłowe działanie przekładni zębatej uzależnione jest od idealnie pasujących do siebie elementów. Ich właściwe dobranie umożliwia koła zębate katalog.

Przedstawiając rodzaje kół zębatych modułowych warto również wyjaśnić czym jest sam moduł. Otóż jest to określenie wielkości koła zębatego, które obejmuje jego średnicę oraz ilość zastosowanych zębów. Warto mieć świadomość, że dobierając koła zębate do przekładni muszą one charakteryzować się tym samym modułem, co warunkuje prawidłowe zazębianie się elementów, a co za tym idzie płynną i stabilną pracę zębatki.

Czym wyróżniają się koła zębate modułowe?

Tym, co wyróżnia koła zębate modułowe jest możliwość zastosowania w napędach o dużych prędkościach przesuwu i dużych długościach roboczych. Jak już wspomniano mogą one występować zarówno w wersji z piastą, jak i bez piasty, co jest uzależnione od budowy danego mechanizmu napędowego. W tym miejscu warto również podkreślić, że zastosowanie kół zębatych modułowych w przekładni przekłada się nie tylko na możliwość przenoszenia dużych mocy, ale także równomierność działania, łatwość obsługi, czy optymalną sprawność.

Zastosowanie kół zębatych modułowych w przemyśle

Wysoka sprawność kół zębatych modułowych oraz ich parametry pracy sprawiają, że są one szeroko stosowane w przemyśle. Stanowią bowiem nieodzowny element napędu praktycznie każdej maszyny, czy urządzania. W tym miejscu warto podkreślić, że tego typu koła zębate wykorzystywane są zarówno do współpracy z innymi kołami zębatymi modułowymi, jak i listwami zębatymi. Ten drugi przypadek znajduje zastosowanie m.in. w żurawiach, czy innych specjalistycznych maszynach budowlanych. Koła zębate w przemyśle wykorzystuje się również w napędach taśmociągów, czy liniach produkcyjnych, gdzie odpowiadają za przenoszenie ruchu. Są one wykorzystywane w praktycznie każdej branży przemysłu, zaczynając od przemysłu lekkiego, czy różnego rodzaju produkcję, po górnictwo oraz hutnictwo. Podsumowując należy stwierdzić, że koła zębate modułowe to jedne z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych części maszyn. Warto jednak pamiętać, że prawidłowe działanie mechanizmu przenoszenia ruchu uzależnione jest od właściwego dobrania koła zębatego, a dokładnie jego modułu. 

Chcesz poznać naszą ofertę i zamówić części maszyn?

| Przejdź do sklepu

Co to są koła zębate modułowe?

Koła zębate modułowe to rodzaj kół zębatych walcowych o zębach prostych, które umożliwiają przenoszenie ruchu liniowego lub obrotowego między dwoma elementami.

Jakie są rodzaje kół zębatych modułowych?

Koła zębate modułowe dzielą się na koła z piastą lub bez piasty (koła tarczowe), a ich klasyfikacja bazuje również na modułach oznaczonych symbolami 1; 1,5; 2; 2,5; 3; 4; 5; 6 oraz 8.

Gdzie koła modułowe znajdują zastosowanie?

Koła modułowe znajdują zastosowanie m.in. w samochodach, maszynach budowlanych i rolniczych czy silnikach spalinowych.

Partnerzy

logo APT, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo codex, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
tecnidea cidue logo, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
tecnamic logo, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
strongbelt logo, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
ruhrgetriebe logo, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
nachi logo, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo kukamet, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo motive, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo gechter, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo invertek drives, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo Dr. TRETTER, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo ComInTec, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo chiave, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
logo Alulineartechnik AG, partner Atlantis - części do maszyn
logo alaska, partner Atlantis - części do maszyn przemysłowych
Uzupełnić tekst

ATLANTIS POWER TRANSMISSION
SP. Z O.O.

ul. Bartka Lasoty 13
47-400 Racibórz
NIP: 639-202-42-62

Tel. +48 32 417 02 68
Tel. +48 508 288 387

Biuro czynne: pon-pt 8:00 – 16:00
e-mail: sklep@atlantis-pt.pl

Reklamacje / zwroty

Polityka prywatności Wykonanie: Wertui sp. z o.o.